Przysłona i głębia ostrości. Poradnik dla bardzo początkujących.

Witajcie w pierwszej części poradnika dla bardzo początkujących! Dziś wyjaśnię czym jest przysłona oraz głębia ostrości.

 

Można powiedzieć, że życie to ciągłe podejmowanie decyzji. Fajnie jest mieć kontrolę nad wieloma jego aspektami, dlaczego więc to aparat ma za nas decydować, jak mają wyglądać nasze zdjęcia? Wyobraźmy sobie sytuację, że wchodzimy do restauracji i wybieramy „tryb auto”. Po paru chwilach kelner przynosi nam gotową potrawę. W większości przypadków pewnie będzie całkiem ok… Ot taki schabowy z kartoflami pewnie wielu zadowala, ale co jeżeli chcemy czegoś więcej? Nie mam nic przeciwko schabowemu, ale na świecie są lepsze potrawy niż on, a już całkowicie nie wyobrażam sobie sytuacji, jeżeli miałabym go jeść codziennie.

W dzisiejszych czasach nawet restauracje typu fast food umożliwiają skomponowanie swojej własnej kanapki, więc dlaczego nie mielibyśmy mieć wpływu na nasze zdjęcia i świadomie wpływać na ich wygląd? Moi drodzy! Pora zmienić tryb auto na manual. Fajnie się mówi, ale teraz nie wystarczy tylko wycelować, nacisnąć i zdjęcie jakoś wygląda. Zdarzyć się nawet może, że pełni entuzjazmu zrobienia super fotki zmieniamy tryb z auto na manualny- pstrykamy i, i dupa… A miało być tak pięknie… Nie załamujcie rąk Kochani! Nadciągam z odsieczą! Dziś wytłumaczę Wam jak chłop krowie na miedzy o co chodzi z tą przysłoną. Tak więc czas zacząć cykl poradników dla bardzo początkujących 😉

 

Przysłona

I czym jest ona? Najprościej rzecz ujmując to taki otwór, który możemy zwiększać lub zmniejszać regulując ilość światła wpadającego do obiektywu. Aby lepiej to zrozumieć, wyobraźcie sobie, że przysłona to takie „oko” aparatu, ponieważ działa na takiej samej zasadzie, jak źrenica w ludzkim oku- kiedy popatrzymy bezpośrednio w ostre światło, źrenica zwęża się i blokuje dopływ światła. W ciemności natomiast rozszerza się, wpuszczając go jak najwięcej. Proste prawda?

Musicie wiedzieć, że przysłona spełnia dwie główne funkcje:
Po pierwsze- jak już wyżej wspomniałam, służy do regulacji ilości światła wpadającego przez obiektyw. Im mniejsza przysłona tym „jaśniej” na zdjęciu. Im większa przysłona tym „ciemniej” na zdjęciu, np.

f1.8 (mała przysłona) = dużo światła, jasne zdjęcie.

f 22 (duża przysłona) = mało światła, ciemne zdjęcie.

 

Głębia ostrości

Drugą funkcją przysłony jest regulacja głębi ostrości. Jeśli chcecie zrobić dobre zdjęcie, jego plan musi powstać w głowie długo przed naciśnięciem migawki w aparacie. To właśnie dzięki świadomym wykorzystaniu między innymi głębi ostrości możemy osiągnąć konkretne efekty. Jeżeli robicie np. zdjęcie portretowe i chcecie aby nic nie odciągało uwagi od modela, zdjęcie nabrało trochę tajemniczości i intymności wybierajcie mniejsze przysłony. Natomiast fotografując osobę w jakiejś pięknej scenerii pragniecie uchwycić obie te rzeczy użyjcie większej przysłony. Aby nieco rozjaśnić tę kwestię posłużę się dwoma przykładami:

przysłona - mała głębia ostrości

Na powyższym zdjęciu ustawiłam niską przysłonę- f1.8. Widzimy, że ostry jest pierwszy lampion, natomiast wszystkie znajdujące się za nią są zamazane. Takie zdjęcia charakteryzują się małą głębią ostrości i najczęściej i najchętniej stosowanie są w fotografii portretowej.

przysłona - duża głębia ostrości

Na tym zdjęciu ustawiłam wysoką przysłonę- f22. Jak już pewnie zauważyliście zdjęcie to jest ostre od pierwszego planu po horyzont. O takich fotkach mówi się, że posiadają dużą głębię ostrości.

Warto też pamiętać, że na głębię ostrości ma również wpływ to, w jakiej odległości od fotografowanego obiektu stoimy. Im bliżej obiektu się znajdujemy, tym głębia ostrości będzie mniejsza. I analogicznie- im dalej tym głębia ostrości zrobi się większa.

No i to w zasadzie tyle moi drodzy. Tak jak mówiłam- bułka z masłem. Mam nadzieję, że pomogłam Wam zrozumieć i choć trochę oswoić ten temat. Najważniejsze jednak to jak najwięcej PSTRYKAĆ! Wiadomo! Ćwiczenie czyni mistrza 🙂

 

 

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *